Médium: TV Markíza, Dátum 06.10.2017
Viktor VINCZE, moderátor
——————–
Chaos a možná strata pracovných miest v poľnohospodárstve. Takto vnímajú veľkí hráči v agrosektore nové pravidlá, ktoré chce na trhu s pôdou nastaviť ministerstvo pôdohospodárstva. Začínajúci farmári, aj bežní vlastníci pozemkov, by sa ale mohli k svojej pôde dostať jednoduchšie.
Andrea MAČOŠKOVÁ, redaktorka
——————–
Na Slovensku je dnes až 90% pozemkov v poľnohospodárskej výrobe využívaných na základe nájomných zmlúv. Tie sa uzatvárajú na desaťročia a potom sa predlžujú často automaticky bez toho, aby ste o tom možno aj vy ako vlastník pôdy vedeli. Agrorezort chce takéto automatické obnovenie zmlúv zrušiť, čo sa veľkým farmárom nepáči.
Tibor GREGOR, prezident Klubu 500
——————–
Vlastníctvo je veľmi rozdrobené, čo znamená, že máme veľmi veľa malých parciel a tie parcely majú veľmi veľa vlastníkov. To znamená, ak chce poľnohospodár podnikať, musí uzatvoriť, v prípade malých sú to stovky zmlúv. V prípade veľkých sú to tisícky nájomných zmlúv v poľnohospodárskej pôde.
Rastislav MACHUNKA, viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov
——————–
Je veľmi ťažké mnohých týchto ľudí osloviť, nájsť. Nemajú vysporiadané vlastnícke vzťahy. Je to nesmierne administratívne náročné. Podľa ministerstva pôdohospodárstva ale práve zmeny v zákone pomôžu najmä malým farmárom, či vlastníkom pozemkov, ktorí doteraz na to doplácali najviac.
Michal FEIK, hovorca rezortu pôdohospodárstva
——————–
Novela zákona obmedzuje špekulácie pri prenájme pôdy. Tie špekulácie vznikali v minulosti pri automatickej obnove. To sú často bežní ľudia, možno seniori, babičky niekde na vidieku, ktorí nemajú právne vzdelanie, ale ktorým sa automaticky predlžoval nájomný vzťah bez toho, aby o tom vedeli.
Milan JURKY, predseda Združenia mladých farmárov
——————–
Z pohľadu mladého farmára je dostať sa k poľnohospodárskej pôde veľmi ťažko a s tým, že pôda je dlhodobo uzatvorená. Vlastne taký slovenský trend je zbierať čím najviac hektárov, čim najviac mať majetku a pritom máme dostatok kapacít a nevyužívame ich dosť. Čím má človek viac hektárov, viac vlastníctva, má väčšie dotácie a tuto je asi ten pes zakopaný.
Andrea MAČOŠKOVÁ, redaktorka
——————–
Hra v agrosektore je tak rozohraná. O definitívnych zmenách budú poslanci rozhodovať v najbližších týždňoch. Andrea Mačošková, Televízia Markíza.