Médium: RTVS – Správy a komentáre, Dátum: 20.05.2022
Celú reláciu si môžete pozrieť TU
Miroslava ŠČOBÍKOVÁ, moderátorka
Zatiaľ ďakujem. Z emisných povoleniek sa ešte vrátime k rope. Koaliční politici sa vzájomne obviňujú zo zlyhania pri rokovaniach o zákaze dovozu ruskej ropy. Rafinéria Slovnaft varuje, že pre krátkosť času hrozí, že na našich čerpacích staniciach nebude dostatok nafty a benzínu. Podľa analytika je isté len to, že ceny pohonných látok budú rásť.
Vladimír AMRICH, redaktor
Lehoty, ktoré bude mať rafinéria Slovnaft na obchodovanie s naftou a benzínom, môžu byť nedostatočné. Minister hospodárstva Richard Sulík hovorí, že o probléme informoval premiéra predtým, ako embargo podpísal na summite.
Richard SULÍK, podpredseda vlády SR a minister hospodárstva /SaS/
On mi odpísal, že teda on sám už v tom konať nebude v tom predĺžení tej 8-mesačnej lehoty, aleže nech to robia Česi a Maďari.
Eduard HEGER, predseda vlády SR /OĽaNO/
Darmo by som ja vyrokoval výnimku na 50 rokov na vývoz produktov z ruskej ropy, keď tieto krajiny jasne povedali, že po 8 mesiacoch už tieto produkty nechcú.
Vladimír AMRICH, redaktor
Pán Heger hovorí, že vyrokoval výhodné podmienky pre Slovensko.
Igor MATOVIČ, podpredseda vlády SR a minister financií /OĽaNO/
Vyrokoval, Edo Heger vyrokoval, keď sa k tomu priznáva, keď sa k tomu lepí, nech si to zodpovedá on, ja vám hovorím, je to podvod voči Slovensku, je to podvod voči Slovnaftu, načo všetci doplatíme. Že Edo Heger v tejto veci chce kryť Richarda Sulíka, mňa mrzí.
Vladimír AMRICH, redaktor
Minister hospodárstva Richard Sulík tvrdí, že na to, aby rafinéria dokázala fungovať stačí, keď bude dodávať palivá na slovenský trh. Rafinéria s týmto nesúhlasí. Hovorí, že potrebujú dodávať palivá tak na český, ako aj ďalšie zahraničné trhy. Ako teda vzniklo toto nazvem to nedorozumenie?
Anton MOLNÁR, hovorca spoločnosti Slovnaft
Ja neviem. Úprimne nám sa nechce príliš už reagovať na nejaké pravdy, polopravdy a vytrhnuté veci z kontextu, či už z listov alebo z rozhovorov, my sme konzistentní v tvrdení, čo robíme. Momentálne sa chceme sústrediť na prácu.
Vladimír AMRICH, redaktor
Rafinéria bude mať na zmenu technológií kratší čas, čo podľa hovorcu zvyšuje riziko, že pohonných látok bude nedostatok. Analytik aj preto očakáva ďalšie zdražovanie.
Jozef BADIDA, analytik portálu energieprevas.sk
Aj keby Slovnaft vyrábal z ruskej ropy ďalej a nemohol by vyvážať, tak pravdepodobne tie fixné náklady, ktoré má, bude musieť preniesť do toho menšiu počtu výrobkov, ktoré budú pre slovenský trh.
Vladimír AMRICH, redaktor
Lacnejšie pohonné látky podľa analytika zrejme neprinesie ani postupný prechod na iný druh ropy. Vladimír Amrich RTVS.
Miroslava ŠČOBÍKOVÁ, moderátorka
Pán Galek, reálne pociťujeme, že benzín na Slovensku zdražel. Prečo je to tak, keď v iných okolitých krajinách sa snažia udržať ten štandard, snažia sa, aby pohonné hmoty až takto nestúpali na cene?
Karol GALEK, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR /SaS/
Tak je to predovšetkým kvôli cene ropy, ktorá vystúpala na tých trhoch, tak isto je to ten vojnový konflikt a tá neistota, ktorú to všetko so sebou prináša. Napriek tomu Slovensko je stále jednou z tých lacnejších krajín, čo sa týka či už nafty alebo benzínu. Pokiaľ by ste išli natankovať do Nemecka, tak samozrejme tam je to ešte o ďalších 30 niekedy až 40 centov na liter viacej. V niektorých iných krajinách, ako je napr. Maďarsko, tie ceny sú nižšie a mnohí občania zo Slovenska chodili tankovať aj práve tam, ale toto bolo spôsobené tým, že tam zastropovali ceny práve týchto pohonných hmôt umelo z rozhodnutia vlády…
Miroslava ŠČOBÍKOVÁ, moderátorka
Čiže robili nejaké konkrétne kroky a my?…
Karol GALEK, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR /SaS/
Robili, ale tam treba povedať, že tá rafinéria je v rukách štátu, u nás je to Slovnaft, ktorý je súkromnou spoločnosťou, kde my takéto opatrenia prijímať nevieme. Jedine, že by sa naozaj prijali opatrenia na úrovni štátneho rozpočtu. Tzn. nejaké napr. formy kompenzácie alebo úľavy na dani. Keď prišiel minister financií s nápadom zdaniť ruskú ropu, čo by samozrejme sa následne prenieslo aj do toho finálneho produktu, tak sme povedali dobre, ale teda zlacnime napr. DPH na pohonné hmoty, na čo minister financií požiadal Európsku komisiu o vyjadrenie a tam prišlo veľmi jasné stanovisko, že práve na ropu a ropné produkty, alebo teda pardon na pohonné hmoty sa úľava z dane vzťahovať nemôže. Môže sa to vzťahovať na plyn, môže sa to vzťahovať na rôzne technológie, ktoré považujeme napr. za obnoviteľné, ale nie na pohonné hmoty. Na druhej strane dnes máme úplne unikátnu situáciu, kedy boli prijaté sankcie, ktoré sa vzťahujú aj na ruskú ropu a z nej vyprodukované pohonné hmoty. A toto už sa bude týkať niektorých krajín viacej, niektorých menej. Slovenska sa to bude týkať bytostne, pretože naozaj my tej ropy v súčasnosti, to je tá ťažká ropa Repco, dovážame 100 % práve pre tú rafinériu a nejaký čas, ako pán Molnár, pán hovorca Slovnaftu povedal, to bude trvať. Slovnaft vie spracovať aj iný typ ropy, ale samozrejme zmení sa tam ten pomer tých výrobkov. Tzn., že aj na Slovensku možno nepocítime priamo nejaký ten nedostatok tých benzínov, pretože Slovnaft je exportná a skorej to bude chýbať no tom exporte a Slovnaft bude vedieť plne pokryť našu spotrebu, ale na základe dopytu a ponuky sa toto môže hýbať a ten Slovnaft…
Miroslava ŠČOBÍKOVÁ, moderátorka
Čiže ceny pôjdu hore?…
Karol GALEK, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR /SaS/
Je môžme očakávať, že ceny pôjdu hore, a to čo môže urobiť v tomto prípade vláda, hovoril som o tom, že dnes Komisia nám hovorí, že nie je možné znižovať tú daň, ale keď tu máme takéto sankcie, ktoré budú mať priamy vplyv aj na produkciu a spotrebu na Slovnaft na Slovensku, tak by sme asi mali otvoriť aj tieto aj túto otázku, pretože nič nie je vytesané do kameňa. A naozaj tá situácia sa mení zo dňa na deň, ja som presvedčený, že Európska komisia by takisto v tomto vyšla Slovensku v ústrety, keď nie v DPH-čke, tak možnože minimálne v prípade spotrebnej dani, ale takisto sú tu iné kompenzačné opatrenia, ktoré ale závisia následne od rozhodnutí ministerstva financií, a teda toho, čo máme dnes v štátnej pokladni.
Miroslava ŠČOBÍKOVÁ, moderátorka
Pán Soták, ako vám štát kompenzuje zvýšené náklady na výrobu?
Vladimír SOTÁK, predseda Klubu 500
No treba povedať, že nám dnes štát nekompenzuje žiadne náklady zvýšené na výrobu, ale zase je treba férovo priznať, že pred dvomi rokmi hej, keď sme tu mali covid a boli problémy, tak štát vyšiel v ústrety všetkým firmám a vyčlenil hodne peňazí na udržanie zamestnanosti. Takže toto bola určite dobrá pomoc a mala svoj podiel na tom, že priemysel fungoval ako ďalej. Ja môžem povedať ako na našom príklade, my pracujeme s nákladovým modelom, ktorý sme tvorili, ale niekoľko rokov dozadu a dnes v podstate všetky tie náklady, ktoré nám vstupujú do našich výrobkov, máme v tom nákladovom modeli započítané vrátane cien elektrickej energie a plynu a vyrábame a predávame a myslím si, že dosahujeme ako slušné hospodárske výsledky, ale podobne budú musieť pracovať všetky firmy aj veľké aj malé. Tie nákladové modely každý si bude musieť tvoriť, aby mal presne zmapované čo ho ten ktorý výrobok, ktorý vyrába stojí, za čo ho predá na trhu, pretože len tak sa bude dať fungovať, lebo tak, ako hovoril pán štátny tajomník. Viete my nevieme ako vylúčiť, že tie ceny do budúcna ako neporastú, pretože ak budú vznikať problémy v Európskej únii z akýchkoľvek dôvodov spojených hej s ropou, plynom a so všetkým, je treba povedať, že tie krajiny v Európskej únii nie sú rovnocenné hej, pretože každý má inú závislosť hej na týchto surovinách a podľa toho sa aj všetci budú správať. Tzn., že Slovensko nemôže očakávať, že Belgičania alebo Španieli, Portugalci, Švédi budú reagovať na problém okolo ceny plynu tak, ako my, budú reagovať ináč, lebo ich závislosť na tom je 10-17 %. Takže tie podmienky sa budú meniť a firmy na toto musia pristúpiť tak, že my môžme od štátu očakávať, že štát prijme rozhodnutie, že bude vyčleňovať peniaze na to, aby firmy reagovali projekty, ktoré povedú k zníženiu závislosti na spotrebe plynu alebo elektrickej energie, a tak isto aj keď sa budeme baviť o zelených projektoch hej, o CO2, pretože je treba aj na férovku otvoriť otázku, že Európska únia bude musieť prehodnotiť svoj program znižovania CO2 od roku 90 do roku 2030 o 55 %, lebo to nebude reálne, to sa nebude dať. Takže ja chcem povedať jedno, veľmi veľa závisí aj od toho, ako v Bruseli budú aj Európska komisia, ale aj europoslanci, lebo mi chodí mráz po chrbte z europoslancov, ako oni schvaľujú, čo schvaľujú hej, ako ku tomuto pristúpia a tu je treba nastaviť veľmi veľa tém na diskusiu a tie diskusie treba otvoriť, lebo Európska únia nebude môcť do budúcna už fungovať len tak, že bude Brusel dávať príkazy a členské krajiny to budú ako mlčky hej prikyvovať a plniť. To sa ako nebude dať.
Miroslava ŠČOBÍKOVÁ, moderátorka
Čo teda konkrétne potrebujú priemyselníci, zamestnávatelia, firmy od štátu?
Vladimír SOTÁK, predseda Klubu 500
Firmy od štátu očakávajú, že z tých eurofondov, ktoré sú tu hej, ktoré spravuje aj pani Remišová hej, ona je predsa zodpovedá za budúce investície, že časť prostriedkov bude vyčlenená na inovácie a na modernizácie vo firmách s cieľom znížiť závislosť firiem na elektrickej energie a plyne napríklad, ale aj na počte pracovníkov, ktorí vo firmách pracujú a toto sa dá len za z toho to za podmienky, že firmy budú mohutne investovať.
Miroslava ŠČOBÍKOVÁ, moderátorka
Pán Galek, môžem vás poprosiť o reakciu? Ľudia sa boja zdražovania, nárastu cien. Ako to všetko chcete zabezpečiť? Pán Soták načrtol, že v minulosti ste im teda pomohli kompenzovať nejaké straty. Aké sú plány teraz?
Karol GALEK, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR /SaS/
V prípade priemyslu alebo teda vôbec celkovo výroby opäť hovoríme najmä o zabezpečení, aby sme mali či už ten plyn alebo či už tú ropu, v prípade výroby elektriny by mali jadrové palivo, kde sme takisto zabezpečili dostatočné množstvo minimálne na obdobie, kým bude spustený ďalší blok a kým budeme vedieť rokovať o ďalších dodávkach. V prípade financií, ako to už aj pán Soták načrtol, máme tu viacero fondov k dispozícii najmä tých európskych, bavíme sa o zdrojoch, ako je napr. Envirofond, do ktorého platia všetci priemyselníci, ale, bohužiaľ, zatiaľ nebolo možné tento Envirofond relevantne využívať a ja dúfam, že ministerstvo životného prostredia do budúcnosti uvoľní tieto prostriedky tak, ako je to bežne v zahraničí, aby naši náš priemysel bol konkurencieschopný a aj s týmito podnikmi, pretože my nemôžme ísť nad limity, ktoré nám nastavuje štátna pomoc, a teda vymýšľať nejaké vlastné pravidlá a Envirofond je zabehnutý zdroj financií práve na pomoc priemyslu. To, čo bolo schválené teraz takisto v Bruseli, bol balík opatrení tzv. REPowerEU, kde Európska komisia rozhodla, že v rámci nového operačného programu vieme presunúť 911 000 000, ako Slovensko, teda 12,5 % z Kohézneho fondu práve na znižovaní závislosti Slovenska na dodávkach ruských energetických komodít. Ďalších 126 000 000 môže ísť z Agrárneho fondu a 355 000 000 EUR môže byť navýšenie tzv. plánu obnovy, ktorý už dnes využívame a kde máme napr. 220 000 000 na obnoviteľné zdroje, alebo zvyšovanie flexibility sústav, alebo napr. na zvyšovanie energickej efektívnosti. Tam sa bavíme o niekoľkých stovkách miliónov eur. Máme tu Modernizačný fond, ktorý takisto má a bude mať nejaký príjem práve z predaja emisných povoleniek, kde takisto do roku 2030 vieme využiť dnes možnože až 1,5 miliardy EUR. Takže tieto prostriedky sú na stole, ale to po čom napr. aj voláme, je zníženie administratívnej byrokratickej náročnosti na čerpanie takýchto zdrojov, pretože toto bolo doteraz najväčšou brzdou aj v prípade všetkých žiadateľov, ktorí naozaj radšej nešli do mnohých projektov, pretože sa obávali prvostupňovej, druhostupňovej kontroly a následne toho, že by o tieto prostriedky mohli prísť. Takže naozaj zvýšenie transparentnosti, v prípade plánu obnovy je to napr. aj prehodnotenie toho kľúča, podľa ktorého budú tieto prostriedky prerozdeľované, lebo my už tu nemáme dnes pandémiu, aby sme používali pandemický kľúč, dnes tu máme závislosť Slovenska, alebo teda pardon Európskej únie od tých energetických nosičov a táto je rôzne v jednotlivých krajinách. V prípade Slovenska ropa 100 %, plyn 85 %, jadro až 100 %. Takže toto je takisto druhá naša požiadavka a v tom prípade, ak budeme mať tieto zdroje k dispozícii a budeme ich aj vedieť transparentne a rýchlo čerpať, tak ja som presvedčený, že to pomôže aj tomu priemyslu, aj tým občanom. A tí občania sa následne takisto domáhajú toho, čo pre nás urobí štát. V prípade cien elektriny…
Miroslava ŠČOBÍKOVÁ, moderátorka
To som sa chcela pýtať, že to všetko, o čom rozprávate, máme tomu rozumieť tak, že upokojujete nejak situáciu, že…
Karol GALEK, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR /SaS/
Toto je priemysel hej, pretože naozaj aj tí občania využívajúci tie produkty toho priemyslu, ale robíme aj konkrétne pre občanov Slovenskej republiky. Elektrina, ktorá je dnes regulovaná pre domácnosti, pokiaľ by mala tá regulácia vychádzať z cien tohto roku, tak by na budúci narástla niekoľkonásobne možnože dvojnásobne, ale to čo urobilo ministerstvo hospodárstva aj v spolupráci s ministerstvom financií, zabezpečili sme na základe kontraktu so Slovenskými elektrárňami 6,1 TWh elektriny za ceny tohtoročné. Tzn., že na budúci rok silová cena elektriny pre domácnosti nestúpne, a teda sa to ani neprejaví žiadnym výrazným spôsobom, pokiaľ nepôjdu nejak vysoko hore distribučné poplatky, čo by nemali. Nepremietne sa to do tých cien pre domácnosti. Toto sú domácnosti, v prípade plynu takisto sú tam konkrétne návrhy, plyn išiel hore, bohužiaľ, my nemáme na Slovensku výrobcu plynu alebo teda takú ťažbu, aby sme to vedeli pokryť, ale takisto máme opatrenia napr. zníženie DPH na plyn alebo produkt, ktorý dnes pripravuje ministerstvo hospodárstva v spolupráci s SPP, takisto to bude rozhodovať regulačný úrad, aby ani plyn nestúpol pre tých spotrebiteľov. Tzn. áno, tá inflačná špirála tu je, na tých komoditách na tých bežných produktoch, či už sú to potraviny, to cíti každý z nás na tých pohonných hmotách, ale v prípade elektriny a plynu naozaj ministerstvo robí všetko pre to, aby ten nárast nekopíroval ten vývoj toho trhu a aby tento nárast bol na budúci rok minimálny, aby naozaj tie domácnosti v porovnaní s neregulovanými segmentami alebo s neregulovaným trhom v zahraničí stále z tohto ťažili.
Vladimír SOTÁK, predseda Klubu 500
Môžem k tomu niečo doplniť? Pozrite, je to strašne jednoduché. Ak chceme, aby sa ľudia na Slovensku mali lepšie, tak v prvom rade je treba, aby fungovala ekonomika. Keď funguje ekonomika, tak potom fungujú príjmy do štátneho rozpočtu a dnes hovorí, hovoria tí, ktorí teda tomu rozumejú lepšie ako ja, že príjmy do štátneho rozpočtu sú vyššie o 20 %. O 20 %, bavíme sa o stovkách miliónoch. Tzn., že potom ten štát môže si splniť úlohy, ktoré mu vyplývajú zo štátneho rozpočtu, ako má, ale má ďalšie peniaze, ktoré môže rozdeliť pre obyvateľstvo, ale veľmi silnou stránkou tohto sú aj zamestnanci. Zamestnanci, ktorí robia v tej v tom priemysle hej, pretože tí ten priemysel podstatne ľahšie, aj keď samozrejme to nás nástojí peniaze. Ľahšie kopíruje aj inflačnú špirálu, pretože v priemysle väčšinou sa oveľa menej diskutuje o tom či, zamestnanci dostanú nárast hej, ja len 5, 6, 7, 10 percentný, keď inflácia je takáto ako štát. V štáte to je ťažšie, ale, aby štát mohol toto napĺňať, je treba, a to ja hovorím. Stále niekedy sa na mňa nahnevajú niektorí akože, no ja hovorím stále, keď pôjde ekonomika hej, tak bude na všetko, bude aj pre ostatných a keď nepôjde ekonomika, aj tak nebudú mať ani tí, čo sú v tom napojení a bude toho menej. A východisko z toho, ak dovolíte je veľmi jednoduché. Pozrime sa ešte na to, z čoho by sme mohli viacej peňazí zarobiť, z ktorých pri odvetví hej by sme mohli získať peniaze, pretože pod priemyslom ja nerozumiem len fabriky, ale rozumiem aj aj cestovný ruch, aj potravinársky priemysel, aj poľnohospodári sú, aj všetko. Všade, kde zapojiť ľudí do roboty, aby čo najviac ľudí robilo, aby čo najviac ľudí robilo, bolo čo najmenej závislých na dotáciách od štátu a potom ostane viacej peňazí štátu a vláde, aby mohla rozdeliť, ostatní aby boli spokojní.
Miroslava ŠČOBÍKOVÁ, moderátorka
Faktom ale je, že potraviny nám zdraželi a obyvatelia sú nespokojní. To čo rozprávate je pekné, rozumiem tomu, ale realita teda na Slovensku a v našich obchodoch je iná. Môžeme očakávať, že sa to teda zmení a spoločnosť sa upokojí?
Karol GALEK, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR /SaS/
Žiaľ, toto sú dopady vojnového konfliktu, ktorý vyvolal Putin tou agresiou práve v Rusku. Toto zdražovanie sa nedeje iba na Slovensku, ale naozaj v celej Európskej únii, tá nespokojnosť je pochopiteľná a každý štát pomáha svojim občanom, ako môže. V prípade pomoci domácnostiam, na toto sa nevzťahuje nejaké posudzovanie podľa tejto štátnej pomoci, takže tu naozaj štát môže rozhodnúť, koľko tých finančných prostriedkov vyčlení. Ako aj pán Soták správne povedal, naozaj ten výber je dneska dostatočný, a teda štát by sa mal rozhodnúť, aby tá pomoc bola k dispozícii, ale nie tak, ako je to dnes nastavené, že je to plošné a naozaj budú na tom dokonca zarábať alebo dostanú viacej bohatí. Tá pomoc musí byť adresná naozaj tým, ktorí to najviacej potrebujú.
Miroslava ŠČOBÍKOVÁ, moderátorka
Pán Soták, ak dovolíte, koncom mája ste sa vyjadrili, že Slovensko by malo zaplatiť za plyn v rubľoch. O necelé 2 týždne vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry začal preverovať trestné oznámenie, ktoré podala fyzická osoba vo vzťahu k trestnému činu financovania terorizmu a založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Vyšetrovateľ požiadal o súčinnosť aj Klub 500. Aká je vaša reakcia?
Vladimír SOTÁK, predseda Klubu 500
No v prvom rade ja musím povedať takto, že ja, keď som hovoril o tom, že treba zaplatiť aj v rubľoch, to bolo na začiatku, keď boli diskusie o tom hej. Únia, ten problém nevznikol na Slovensku. V Bruseli hovorili odpojiť sa, neodpojiť sa, naši politici sa pridali, /nesrozumitelné/. Ja som len upozorniť na jednu vec jednoduchú. Ak Slovensko bude mať plyn, bude fungovať, ak nebude mať plyn, nebude fungovať. Že to nepochopili niektorí novinári, alebo niektorí ľudia, alebo niekto ešte iný, ja za to nemôžem, ako ja za to nemôžem. Ja som povedal jednoznačne pravdu a tá pravda dnes naplnená, pretože máme plyn, máme plyn a všetko funguje a máme vyššie výbery /nesrozumitelné/. Keď sme sa dozvedeli, že niekto podal trestné oznámenie na Klub 500…
Miroslava ŠČOBÍKOVÁ, moderátorka
Viete kto?…
Vladimír SOTÁK, predseda Klubu 500
S takýmto obvinením…
Miroslava ŠČOBÍKOVÁ, moderátorka
Viete, kto to bol?
Vladimír SOTÁK, predseda Klubu 500
No neviem, keby to bol, tak by som ho vyzval na diskusiu, na stretnutie, možno by sme sa mu pokúsili vysvetliť veci, akým nerozumie hej, ale ja verím, že skôr alebo neskôr sa to dozvieme, ale my sme my sme skoro z nôh padli. Zoberte, že inštitúciu, ktorá tu funguje 20 rokov, 20 rokov robí stanoviská ku legislatívnej rade vlády, dáva pripomienky k zákonom, ktoré nevedia aj politici, ktorí aj v minulosti aj pred pätnástimi rokmi, keď prichádzali, hej do nových funkcií a mali, veď mnohí aj poslanci, veď nevedia ani zákon prečítať, nieto ešte aby mu rozumeli, nieto ešte, aby vedeli hej povedať, že či je dobrý pre občanov alebo nie. Ja som skoro z nôh spadol hej, ale samozrejme vyšetrovateľovi sme povedali, že mu dáme správu, správu dnes môžem povedať, že sme doručili vyšetrovateľovi správu v zmysle jeho požiadavky hej. Podotýkam, že ale trestné stíhanie nebolo začaté a v podstate my toto považujeme ako za nejaký živý prípad a nebudeme sa k tomu viacej vyjadrovať, povedal jednu vec. Podľa nášho názoru oznamovateľ, ktorý dal toto trestné oznámenie, sa dopustil trestného činu krivého obvinenia a mal by si veľmi dobre uvedomiť ten dotyčný alebo tá dotyčná inštitúcia, čo to znamená, pretože my potom budeme postupovať podľa tohto, ale ja odmietam akékoľvek takéto obvinenie. Poviem tak, keby na Slovensku bolo 10 takýchto klubov…
Miroslava ŠČOBÍKOVÁ, moderátorka
Nie ste obvinený, nikto veľmi obvinil…
Vladimír SOTÁK, predseda Klubu 500
Ja viem, 10 takýchto klubov, ktorí takto to pracujú, takto čestne pracujú hej, tak na Slovensku by bolo ešte oveľa lepšie, lebo si odmyslite automobilový priemysel, pán štátny tajomník veľmi dobre vie, čo hovorím, zoberme ešte veľké fabriky ako U. S. Steel, ktoré majú inú kuratelu, o tom nebudem hovoriť. Väčšina priemyslu, ktoré tu ostáva, kto ich riadi? No ľudia, ktorí sedia v Klube500 cez veľké, malé podniky, oni sú ťahúňom ekonomiky. Pán štátny tajomník, je tak? To sú tí ľudia, čo sedia denne v robote, denne pri pákach na hydraulike a sledujú, či má firma všetko alebo nemá, vyrába, nevyrába, predáva, nepredáva akože hej, ľudia majú vyplatené mzdy, nemajú, hej mám už zabezpečený sociálny /nesrozumitelné/ o tomto je. Ak chceme sa mať na Slovensku lepšie, tak musí všetko fungovať, ale nie cez takéto vyfabrikované obvinenie. Toto neni dobre.
Miroslava ŠČOBÍKOVÁ, moderátorka
Pán štátny tajomník, váš názor na to trestné oznámenie?
Karol GALEK, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR /SaS/
Na ministerstve sme tiež dostali doručené otázky, ktoré sa týkali tohto trestné oznámenia…
Miroslava ŠČOBÍKOVÁ, moderátorka
Tiež ste boli požiadaní o súčinnosť?
Karol GALEK, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR /SaS/
Samozrejme pretože aj ministerstvo hospodárstva bolo tým, ktoré takisto má v gescii zabezpečenie dodávok, či už plynu alebo či už je to tej ropy alebo napr. toho jadrového paliva, a tak isto v prvom rade sme vždy hľadeli záujem ľudí, občanov, domácností, aby boli zabezpečené tie dodávky a aby boli cenovo dostupné. A k tomuto to vždy viedlo. Jednoducho my môžme sa hrať na absolútne pápežskejších ako pápež, ktorí budú podporovať v plnej miere sankcie, okamžite žiadať odpojenie od všetkých komodít, ale potom je otázka, aký to bude mať vplyv na nás. A my tvrdíme, každá jedna sankcia, ktorá bude uvalená, musí v prvom rade uškodiť agresorovi, musí uškodiť Rusku a Putinovi. Lebo v opačnom prípade, ak viacej uškodí nám Slovensku, Európskej únii, tak sme si iba strelili do vlastnej nohy, nebudeme schopní utiahnuť naše hospodárstvo a nebudeme schopní pomáhať ani tej Ukrajine, kde naozaj Slovensko hrá prím práve v tej pomoci. Toto je veľmi dôležité povedať. A toto dokazuje tú rozpoltenosť spoločnosti. Na jednej strane sú tí, ktorí žiadajú čo najtvrdšie sankcie a na druhej strane tí, ktorí stále chcú, aby sme naozaj postupovali veľmi opatrne a s rozumom .Ja som zástancom práve tej chladnej hlavy, ktorá naozaj vypočíta a povie dobre, tak tuná máme sankciu, takýto bude mať vplyv na Rusa, takýto bude mať vplyv na Slovensko. Poďme do toho, alebo žiadame nejaké prechodné obdobie, ako to bolo v prípade práve v prípade tej ropy. Samozrejme, bohužiaľ, stále sú medzi nami ľudia, ktorí budú podávať takéto trestné oznámenia, ja osobne pre istotu so sebou nosím aj tú zubnú kefku, keby sa, nedajbože, stalo, že naozaj…
Vladimír SOTÁK, predseda Klubu 500
No, ja nenosím, ja len chcem povedať jedno. My samozrejme sme proti vojne. Vojna to je to najhoršie, čo môže byť. Trpia ľudia a toto my nikdy nikdy nikdy nechceme, nebudeme podporovať. Naopak ja by som si veľmi prial, ja by som si veľmi prial, aby do toho razantne vstúpili diplomati a primäli aj ruskú stranu sadnúť si za stôl, aj ukrajinskú a tú vojnu ukončiť, pretože to nie je dobré ani pre jednu, ani pre druhú stranu, ale je to zlé aj pre Európsku úniu. Lebo v konečnom dôsledku, keď bude zle, tak sa rozvadia aj ľudia v Bruseli, lebo si nenahovárajme, že oni sú naučení živiť sa prácou, oni už dávno zabudli, že čo to je živiť sa prácou a keď bude zle, tak ako potom bude problém ma a u nich.
Miroslava ŠČOBÍKOVÁ, moderátorka
Krátka reakcia rok prosím.
Karol GALEK, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR /SaS/
Ak môžem tomuto naozaj, ako som povedal, Slovensko je tou krajinu, ktorá podporuje tú Ukrajinu. Dodnes Slovensko na Slovensko prišlo 400 000 utečencov, 80 000 z toho požiadalo aj o nejaký status na Slovensku. Poslali sme im tam obranný systém, 14 000 000 l pohonných hmôt, ktoré boli dodané zo Slovenska. Ukrajina bola prifázovaná na NCE systém. Toto všetko je naša pomoc, ale toto vieme robiť vtedy, keď sme aj sami hospodársky stabilní a tým pádom musíme naozaj s rozumom zvažovať každú jednu sankciu.
Miroslava ŠČOBÍKOVÁ, moderátorka
Ďakujem vám za návštevu v štúdiu. Teda ďakujeme štátnemu tajomníkovi ministerstva hospodárstva pánovi Karolovi Galekovi.
Karol GALEK, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR /SaS/
Ďakujem za pozvanie a pekný večer.
Miroslava ŠČOBÍKOVÁ, moderátorka
A predsedovi Klubu 500 a generálnemu riaditeľovi Železiarní Podbrezová Vladimírovi Sotákovi. Ďakujeme za návštevu…
Vladimír SOTÁK, predseda Klubu 500
Ďakujem pekne, ak dovolíte, ja by som ešte ministerstvu hospodárstva poďakoval za dobrú komunikáciu hej…
Miroslava ŠČOBÍKOVÁ, moderátorka
Sme radi…
Vladimír SOTÁK, predseda Klubu 500
Za tie roky naozaj za snahu hej aj pána štátneho tajomníka, aj pána ministra o dobrú komunikáciu, ale…
Miroslava ŠČOBÍKOVÁ, moderátorka
Ďakujeme…
Vladimír SOTÁK, predseda Klubu 500
Na tom je založené všetko.
Miroslava ŠČOBÍKOVÁ, moderátorka
Ďakujeme veľmi pekne.