Bratislava, dňa 30.1.2025
Európska komisia predstavila nový dokument „Kompas konkurencieschopnosti pre EÚ“, ktorý má usmerniť hospodársku politiku Únie na nasledujúce roky. Klub 500 vníma tento dokument ako sklamanie – obsahuje len politické deklarácie, ale neponúka žiadne okamžité a konkrétne opatrenia na riešenie súčasnej ekonomickej krízy. Pýtame sa preto predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, kde bola Komisia posledných päť rokov, keď dopustila zhoršenie hospodárskej situácie v Európe?
Podniky v EÚ čelia čoraz väčšiemu tlaku – vysokým cenám energií, nadmernej regulácii a rastúcej globálnej konkurencii. Napriek tomu dokument nepredstavuje žiadne konkrétne riešenia na okamžité zníženie cien energií či podporu priemyslu. Namiesto toho pokračuje v nastolenom kurze „zelenej transformácie“, ktorá síce znie ambiciózne, no v realite podkopáva konkurencieschopnosť európskych firiem.
Pri čítaní tohto dokumentu máme pocit, že jeho autori žijú v inej Európskej únii ako my. Kým priemyselníci a podnikatelia dennodenne bojujú s realitou vysokých cien energií, nedostatku investícií a administratívnej záťaže, Európska komisia namiesto riešení ponúka všeobecné frázy a dlhodobé vízie, ktoré nereflektujú naliehavé problémy hospodárstva. Európsky priemysel nepotrebuje ďalšie politické deklarácie, ale konkrétne kroky na záchranu konkurencieschopnosti.
Európska komisia opakovane prichádza s nerealistickými a byrokratickými reguláciami, ako je napríklad Green Deal. Namiesto toho, aby priznala, že ide o chybný koncept s katastrofálnymi dopadmi na podnikateľské prostredie, verejne ho „predáva“ ako výzvu pre priemysel a príležitosť na rast. Výsledkom je len ďalšie prehlbovanie problémov, keď sa firmy musia prispôsobovať nelogickým pravidlám namiesto toho, aby sa mohli sústrediť na inovácie a konkurencieschopnosť.
Obnoviteľné zdroje energie sú síce dôležitou súčasťou energetického mixu, ale ich nestabilná dodávka vyvoláva zásadnú otázku – ako môžu priniesť zníženie cien, keď neexistujú spoľahlivé mechanizmy na pokrytie výpadkov? Fotovoltika dodáva v priemere len 15 % svojho inštalovaného výkonu ročne. Čo sa stane, keď nesvieti slnko a nefúka vietor? Priemysel potrebuje stabilné a predvídateľné dodávky energie, nie ideologické riešenia bez reálnej ekonomickej opory.
Ďalším príkladom nerovného prístupu v rámci EÚ je situácia okolo regulovaných cien elektriny. Ako je možné, že Francúzsko môže pre svojich podnikateľov využívať regulované ceny elektriny vyrobenej z jadrových zdrojov, zatiaľ čo Slovensko, ktoré má elektrinu vyrobenú z tých istých zdrojov, takúto možnosť nemá? Francúzski podnikatelia môžu využívať mechanizmus ARENH (Accès Régulé à l’Électricité Nucléaire Historique), ktorý im umožňuje kupovať jadrovú elektrinu za regulované ceny od EDF, čím majú zabezpečenú konkurencieschopnosť. Slovensko je však nútené podriadiť sa pravidlám trhu, a hoci máme dostatok jadrovej energie, naše podniky platia neporovnateľne vyššie ceny. Tento dvojitý meter Európskej komisie je neakceptovateľný!
Navyše, dokument EK priznáva, že EÚ zaostáva v inováciách a produktivite za USA a Čínou, pričom európske podniky sú pod tlakom rastúcej regulácie a nerovnakých podmienok na globálnom trhu. Ak chce Európa skutočne obstáť v globálnej konkurencii, musí odstrániť prekážky pre podnikanie, zabezpečiť dostupnú energiu za konkurencieschopné ceny a prestať sa spoliehať na utopické predstavy o udržateľnosti bez ekonomickej reality.
Klub 500 preto vyzýva Európsku komisiu, aby konečne začala počúvať hlas priemyslu a podnikateľov a prijala opatrenia, ktoré povedú k skutočnému zlepšeniu podnikateľského prostredia v Európe. Nestačí hovoriť o konkurencieschopnosti – je čas začať konať!
Tibor Gregor, výkonný riaditeľ Klubu 500