Médium: hnonline.sk, Dátum: 03.06.2020
Autor: Kristína Votrubová
Naviazanie minimálnej mzdy na 60 percent priemerného zárobku značne zhoršilo situáciu Slovensku na medzinárodnom trhu.
Štát síce môže do ekonomiky naliať peniaze, to však na jej oživenie nestačí. Ako vysvetlil bývalý minister financií Ivan Mikloš, „domácu spotrebu najlepšie podporíme, ak budeme dosahovať vysoký udržateľný rast, a ten môžeme dosahovať najmä vďaka štrukturálnym reformám.“ Medzi tie najpotrebnejšie zaraďuje Mikloš zlepšenie efektívnosti verejnej správy a verejných služieb, odbúranie byrokracie, zvýšenie vymožiteľnosti práva, zvýšenie flexibility trhu práce či zníženie daňovo-odvodového zaťaženia.
Práve znižovanie byrokracie vidí ako najrealistickejšie aj štátny tajomník ministerstva hospodárstva Ján Oravec. „Slovensko zatiaľ nevyužilo najmocnejší investičný stimul, ktorý má k dispozícii a je takmer zadarmo, a to je masívne zníženie administratívnej záťaže,“ uviedol na HN Clube o reštarte ekonomiky. Ako sa však toto opatrenie skonkretizuje, zatiaľ neprezradil.
Gregor považuje za veľmi dôležité aj prehodnotenie systému minimálnej mzdy a od nej sa odvíjajúcich príplatkov za prácu v noci, cez víkendy či sviatky. V rámci Klubu 500 totiž urobili prepočet, ako sa budúci rok zvýšia mzdové náklady v súvislosti s automatickým zvyšovaním minimálnej mzdy. Pre firmu s tisíckou zamestnancov a nepretržitou prevádzkou by to vzhľadom na príplatky a tarifné stupne znamenalo zvýšenie nákladov o 750-tisíc eur, a to napriek tomu, že nikomu minimálnu mzdu ako takú neplatí. „Toto zásadným spôsobom poškodí situáciu firiem, ktoré sú už aj tak v neľahkej situácii,“ varoval. Dodal, že naviazanie minimálnej mzdy na 60 percent priemerného zárobku značne zhoršilo situáciu Slovensku na medzinárodnom trhu. „Sme jediná krajina, ktorá má takto vysoko nastavenú minimálnu mzdu k priemernej mzde. Dostali sme sa v rámci konkurencieschopnosti na miesto, ktoré nás poškodzuje,“ uviedol. O zmenách v tejto oblasti už hovorili viacerí vládni predstavitelia. Zrušenie tohto mechanizmu jednoznačne podporuje SaS, debate sú však otvorení aj politici iných koaličných strán.