Stredajšie rozhodnutia parlamentu podľa Klubu 500 výrazne negatívne zasiahnu slovenskú ekonomiku v najbližších rokoch – podľa schváleného návrhu poslanca Roberta Fica (SMER-SD) od roku 2021 má minimálna mzda byť 60 % priemernej mzdy. Zároveň (napriek osobnému prísľubu premiéra Pellegriniho na poslednom októbrovom stretnutí so zamestnávateľmi) zostanú príplatky za prácu so sťaženým výkonom, cez víkendy, v noci naviazané i naďalej na minimálnu mzdu.
Viac ako 390 miliónov eur. Minimálne toľko bude stáť veľkých slovenských zamestnávateľov zvýšenie minimálnej mzdy na 580 eur, ktoré nedávno schválila vláda. Presnejšie, nie zvýšenie minimálnej mzdy, ale príplatky, ktoré sú na minimálnu mzdu naviazané.
„V časoch prichádzajúcej recesie je to veľký, negatívny zásah do konkurencieschopnosti slovenského priemyslu, ktorý tvorí kostru slovenskej ekonomiky. Už dlho upozorňujeme na akútnu potrebu oddeliť inštitút minimálnej mzdy od ostatných príplatkov. Žiaľ, konkrétny prísľub premiéra znegoval parlament svojim opačným hlasovaním. Minimálna mzda sa stala predvolebným politickým nástrojom,“ hovorí Tibor Gregor, výkonný riaditeľ Klubu 500.
Paradoxne, zo zvýšenia minimálnej mzdy sa teší predovšetkým štátny sektor. Podľa medializovaných informácií totiž minimálnu mzdu zarába viac ako 100-tisíc Slovákov, z ktorých ale drvivá väčšina sú verejní a štátni zamestnanci. Inými slovami, na vyššie odvody štátnych zamestnancov sa zložia opäť priemyselné podniky a všetci občania Slovenska.
„Klub 500 už dlhšie volá po reforme štátnej správy. Tá by mala byť lacnejšia a efektívnejšia,“ zdôrazňuje Tibor Gregor.